12 жовтня 2022р. оприлюднено постанову Кабінету Міністрів України від 04.10.2022р. №1152, яка вносить зміни до постанови КМУ від 20.03.2022р. №335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану».
Відповідно до діючого законодавства, на період воєнного стану ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору). При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов’язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг.
Істотні умови державного контракту не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі.
Але зміни до Постанови КМУ №335 передбачають продовження строку дії державного контракту та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення :
- документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, зокрема обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в державному контракті;
- зміни ціни в державному контракті у зв’язку із зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування − пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в державному контракті.
Під час розрахунку та встановлення цін положення щодо визначення ціни на основі розрахунково-калькуляційних матеріалів, встановлені Порядком формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2021 р. № 309 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 30, ст. 1737), та умови договорів, укладених відповідно до цього Порядку, не застосовуються.
Відмова від відшкодування витрат виконавця у складі ціни товарів (робіт, послуг), обґрунтованих технічною, технологічною документацією та обліковою політикою виконавця, не допускається.
Відповідальність за неправильність розрахунку, необґрунтованість витрат за статтями калькуляції витрат несе виконавець державного контракту (договору).
Ціна державного контракту (договору) не може бути змінена у бік збільшення щодо зобов’язань в частині:
- неналежного виконання державного контракту (договору) з вини виконавця;
- прострочення строків постачання товарів (виконання робіт, надання послуг) з вини виконавця;
- здійсненої попередньої оплати.
Зміни до даної Постанови КМУ ініційовано Правлінням Асоціації «Укрлегпром» після підняття курсу долару США до гривні майже на 25 відсотків, що поставило під загрозу виконання держконтрактів.
Так, вже 22 вересня 2022 р. на Новоград-Волинському інноваційному швейному підприємстві ПрАТ ВКФ «ЛЕСЯ» відбулось Відкрите засідання правління Української асоціації підприємств легкої промисловості за участю Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра економіки України Ю.Свириденко, інших посадовців та національних виробників легкої промисловості – понад 50 представників підприємства швейної, трикотажної, текстильної, шкіряної, взуттєвої та інших галузей легкої промисловості з різних регіонів України. Виробниками було окреслено проблемні питання, що стримують ефективну співпрацю з Замовником. Про це детально дивіться тут.
За результатами засідання правління Асоціацією «Укрлегпром» було направлено відповідні листи до Кабінету Міністрів України, та як відомо, у продовження вже відбулось декілька нарад з даного приводу, зокрема 30 вересня 2022 – нарада у Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля за участю членів Кабміну, Асоціації та виробників речового майна. Про це детально дивіться тут.
На вказаних засіданнях було розглянуто один з ключових напрямків діяльності галузевих підприємств – забезпечення оборонних потреб Збройних Сил України речовим майном. Адже, пріоритет національних виробників у виконанні держзамовлень – запорука функціонування національної економіки та зайнятості населення, особливо у воєнний час.
Працюємо далі та наближуємо Перемогу!