Уряд, своєю постановою від 23 серпня 2022 р. № 943 затвердив механізм часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами.
Дана компенсація буде реалізовуватися через визначений «Порядок та умови визначають механізм використання коштів» який передбачило Мінекономіки у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка експортерів» у вигляді часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами, наданими за зовнішньоекономічними договорами, укладеними із суб’єктами господарювання – українськими експортерами.
Для отримання часткової компенсації відсоткової ставки за експортним кредит український експортер повинен відповідати таким критеріям:
- позичальником є фізична особа підприємець – резидент або юридична особа – резидент, учасниками (засновниками) якого є фізичні або юридичні особи — резиденти, у тому числі громадські об’єднання осіб з інвалідністю, кінцеві бенефіціарні власники (контролери) яких є фізичними особами – резидентами;
- позичальник зареєстрований на території України (крім тимчасово окупованих територій);
- щодо позичальника не відкрито провадження у справі про банкрутство, він не перебуває у процесі ліквідації. Відповідність позичальника зазначеним вимогам перевіряється з урахуванням інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
- позичальник не має на 1 число місяця, в якому буде прийматися рішення щодо надання компенсації, прострочену більш як шість місяців заборгованість із сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету, контроль за справленням яких покладено на органи ДПС;
- для новоствореного бізнесу (стартап) позичальник повинен мати бізнес-план щодо реалізації проекту (виконання зовнішньоекономічного договору (контракту), на запровадження якого залучається експортний кредит;
- позичальник не віднесений до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію Указом Президента України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”.
Компенсація експортерам буде надаватися через уповноважені банки, що підписали з Мінекономіки та «Експортно-кредитне агентство» Меморандум про загальні засади співробітництва, тобто спеціально уповноважені банки.
Компенсація надається позичальникам виключно за умови страхування експортних кредитів ЕКА за нараховані і сплачені у поточному році відсотки за користування експортними кредитами у розмірі 1 облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами, зменшених на 5 відсоткових пунктів.
Компенсації підлягають відсоткові ставки за:
- короткостроковими договорами (кредитами), залученими для поповнення обігових коштів;
- середньостроковими договорами (кредитами), залученими для поповнення обігових коштів, придбання основних засобів виробництва, здійснення витрат, пов’язаних з виконанням умов зовнішньоекономічного договору (контракту), зокрема на стадії виробництва товарів (робіт, послуг);
- довгостроковими договорами (кредитами), залученими для придбання основних засобів виробництва, обладнання для виробництва та переробки продукції товарів, послуг, будівництва та реконструкції виробничих об’єктів, пов’язаних з виконанням умов зовнішньоекономічного договору (контракту), зокрема на стадії виробництва товарів (робіт, послуг).
Експортні кредити повинні відповідати таким вимогам:
- строк кредиту — від 2 до 12 років після постачання товарів (робіт, послуг);
- сума кредиту — не більше 85 відсотків суми зовнішньоекономічного договору (контракту), на виконання якого надається експортний кредит.
Компенсація надається позичальниками з урахуванням надання компенсації пов’язаним з ним особам. При цьому сума компенсації, що надається позичальнику та пов’язаним з ним особам протягом бюджетного періоду за короткостроковими, середньостроковими та довгостроковими кредитами, не може перевищувати 5 млн. гривень.
Контроль за дотриманням граничного обсягу компенсації здійснює Мінекономіки.
Детальніше з Постановою можна ознайомитися за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-ta-umov-chastkovoi-kompensatsii-vidsotkovoi-stavky-za-eksportnymy-kredytamy-943-230822