З початком налагодження процедури здійснення публічних закупівель захисних протиепідеміологічних засобів – халатів ізоляційних, костюмів/комбінезонів біологічного захисту тощо, українські виробники протиепідеміологічних захисних засобів почали брати участь у відповідних тендерних процедурах, оскільки продукція вітчизняних підприємств відповідає усім необхідним сучасним вимогам захисту та якості, користується попитом у приватних роботодавців медичного і немедичного профілю як в Україні, так і за кордоном та має суттєво нижчу вартість, ніж закордонні аналоги.
На жаль, виробники даної продукції зіштовхнулися з відсутністю випробувальних лабораторій на території України, які б здійснювали дослідження відповідно до вимог ДСТУ EN 14126:2008 «Одяг захисний. Захист від інфекційних агентів. Вимоги до експлуатаційних характеристик і методи випробування» та багатьох інших.
У зв’язку з цим, виробники захисного одягу та сировини для його виготовлення почали здійснювати випробування за вказаними параметрами в європейських спеціалізованих лабораторіях.
В технічних завданнях до різних видів та типів захисного одягу Мінохорониздоров’я України в особі ДП «Медичні закупівлі України» вимагає підтвердження відповідності виробу ДСТУ EN 14126:2008 копією документу, виданого лабораторією або органом з оцінки відповідності, які акредитовані у встановленому законодавством порядку, у спосіб, визначений чинним законодавством України.
У свою чергу, на звернення Асоціації «Укрлегпром» Національне агентство з акредитації України листом №3-5/2–1428 від 15.05.2020р. надало перелік органів з сертифікації продукції, акредитованих на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IEC 17065:2014 (ISO/IEC 17065:20212) у сфері акредитації яких зазначалося ДСТУ EN 14126:2008. З ним можна ознайомитися за посиланням: https://ukrlegprom.org/ua/news/perelik-ukrayinskyh-organiv-z-sertyfikacziyi-produkcziyi-akredytovanyh-na-vidpovidnist-vymogam-dstu-iso-iec-170652014-iso-iec-1706520212/.
Українська Асоціація підприємств легкої промисловості «Укрлегпром» – як представницький орган виробників, звернулася з приводу роз’яснень можливості надання підтверджуючих документів відповідності на виконання вимог техзавдань до захисного одягу.
Суб’єктами звернень стали наступні органи з оцінки відповідності:
- ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ»
- ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації»
- ТОВ «НПП Міжнародні стандарти і системи»
- ТОВ «ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ»
- ТОВ «ТЕСКО»
- ТОВ «Сертифікаційний центр «УКРСЕПРОПРОМБУДМ»
- ТОВ «Орган з сертифікації «ПРОМСТАНДАРТ»
- ДП «Криворізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації»
- ПП «ЕТАЛОН»
- ДП «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації»
- ДП «Волинський НВЦ стандартизації, метрології та сертифікації»
- ДП «Чернігівський НВЦ стандартизації, метрології та сертифікації»
- ТОВ «РАКУРС ЛТД»
Наразі Асоціація «Укрлегпром» починає отримувати офіційні відповіді від органів оцінки відповідності. Зокрема, ДП «Волинський НВЦ стандартизації, метрології та сертифікації» повідомив, про те, що на даний момент їх підприємство не має змоги провести випробування запитуваної продукції на відповідність вимог ДСТУ EN 14126:2008. А визнання результатів випробуваннь, що проводилися європейськими випробувальними лабораторіями, можливе лише за умови дотримання вимог ч.ч. 2 та 3 ст. 45 ЗУ «Про технічні регламенти та оцінку відповідності».
Цим Законом передбачено два рівнозначні способи визнання і прийняття в Україні результатів робіт з оцінки відповідності, проведених в інших державах, – на підставі міжнародного договору між Україною та певною державою, яким передбачено взаємне визнання результатів оцінки відповідності, або на підставі угоди про визнання результатів оцінки відповідності між українськими призначеними органами з оцінки відповідності та аналогічними зарубіжними акредитованими органами з оцінки відповідності.
На сьогодні угоди про взаємовизнання робіт з оцінки відповідності між органом з сертифікації ДП «Волиньстандартметрологія» та європейськими випробувальними лабораторіями (органами з оцінки відповідності) відсутні.
Така ситуація спостерігається і в деяких інших органах оцінки відповідності, що свідчить про неможливість визнання українською стороною результатів випробувань іноземних лабораторій.
Після отримання усіх відповідей, Асоціація «Укрлегпром» повідомить про їх результати додатково.