Українська асоціація підприємств легкої промисловості листом від 19 січня 2020р. №1-13 звертається до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з приводу відміни спрощених процедур введення в обіг і закупівель засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) медпризначення, виробництво яких вже налагоджено в Україні.
Як відомо, ще 16.03.2020р. під головуванням Д. Шмигаля відбулась міжвідомча нарада з питань виробництва, постачання та реалізації ЗІЗ, за результатами якої було прийнято Постанови КМУ від 20.03.2020 №225 та від 08.04.2020 №271, що тимчасово призупинили дію Технічних регламентів №753, №761. Дане рішення було прийняте для швидкого покриття гострого дефіциту ЗІЗ, сприяння ввезення імпорту, спрощеного проведення процедур закупівель та введення в обіг засобів захисту.
З боку Асоціації «Укрлегпром», яка постійно співпрацює з профільними відомствами щодо адаптації законодавства до викликів часу і зміни реалій у відповідь на запити виробників, було ініційовано спрощення введення в обіг медичних та немедичних ЗІЗ, надання допомоги підприємствам по частковому безробіттю, проводилася постійна системна робота з приводу налагодження експорту ЗІЗ, транспортного перевезення, надано секторальні Пропозиції до Програми стимулювання економіки для подолання наслідків COVID-19 та багато іншого.
У свою чергу, з початку пандемії українські підприємства легкої промисловості, усвідомлюючи катастрофічні наслідки, вкотре без будь-якої державної допомоги швидко здійснили переорієнтацію/переоснащення потужностей на виробництво ЗІЗ та зайнялися освоєнням виробництва противірусних спецматеріалів найвищого рівня захисту.
Для планового та системного постачання ЗІЗ українські виробники зрозуміли необхідність участі в тендерних закупівлях, – то ж після ініційованого Укрлегпромом дорушення Прем’єр-міністра, 10.07.2020р. було проведено Міжвідомчу нараду в Мінекономіки щодо опрацювання механізму їх постачання за участю Головного санлікаря України, НААУ, ДП «Медичні закупівлі», науковців-вірусологів НАМН України, медзакладів, випробувальних лабораторій та виробників ЗІЗ з метою збільшення обсягів публічних закупівель якісних ЗІЗ в українських виробників.
Разом з тим, за 2020 рік власними силами вітчизняних виробників по регіонах України запущено понад 30 нових сучасних виробництв масок, захисних костюмів та інших ЗІЗ медпризначення, які мають достатні виробничі потужності та випускають високоякісну продукцію відповідних рівнів захисту, згідно з технічними вимогами МОЗ та ВООЗ, а новостворені вітчизняні противірусні спецматеріали найвищого рівня захисту, пройшли випробування і отримали світове визнання у міжнародних лабораторіях. Національні виробники спроможні забезпечити потреби українських медиків та співгромадян у якісних ЗІЗ. Водночас, відміна спрощеного введення в обіг ЗІЗ зараз дозволить зменшити насичення ринку неякісними виробами непідтвердженого походження.
Підтвердженням цього, є те що ДП «Медзакупівлі» напрацьовано технічні умови та запущено тендери по ЗІЗ, згідно з вимогами до продукції, які відповідають європейським стандартам. Восени проведено перші закупівлі ЗІЗ й у вітчизняних виробників. Чудово, що українські виробники змогли отримати перемогу в них та розпочати поставки продукції.
Як показала минулорічна практика, саме такі вимоги і до засобів індивідуального захисту, і до умов проведення закупівель PROZORRO, мають використовуватися для задоволення потреб держави у якісних ЗІЗ у всіх регіонах країни та на місцевих рівнях, – для недопущення на ринок низькоякісної, у т.ч. імпортної продукції, без сертифікатів підтвердження в Україні відповідності захисних властивостей заявленим вимогам.
Слід наголосити, що закупівлі ЗІЗ – це відносно стабільна ніша для забезпечення роботою українських громадян, зокрема у скрутний час карантинних обмежень, вклад у розвиток власних (а не зарубіжних) стратегічних виробництв, що виробляють продукцію для захисту здоров’я нації, і стаття наповнення Держбюджету.
Тому для гарантованого забезпечення медичних працівників якісними засобами індивідуального захисту, недопущення недобросовісної конкуренції, сприяння розвитку в Україні інноваційних виробництв ЗІЗ та ефективного забезпечення високого рівня захисту здоров’я населення від інфекційних хвороб необхідно скасувати тимчасові рішення, запроваджені постановою КМУ від 20.03.2020 №225 щодо спрощення процедури закупівель ЗІЗ та постановою КМУ від 08.04.2020 №271 щодо введення в обіг засобів індивідуального захисту у частині відповідності вимогам Технічних регламентів стосовно наступних кодів УКТ ЗЕД:
6505 00 | Шапочка медична одноразова |
6307 90 98 00 | Медична маска, респіратор FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами |
3926 20 00 00, 6210 10 92 00, 6210 10 98 00 |
Халат ізоляційний медичний одноразовий / Бахіли одноразові/ Костюм біологічного захисту/комбінезон / Водонепроникні лабораторні костюми |
3926 20 00 00, 6211 42 10 00, 6211 43 10 00 |
Фартух медичний / Прогумований водонепроникний медичний фартух/ Халат ізоляційний медичний багаторазовий |
Про подальші дії Кабміну у відповідь на звернення Асоціації «Укрлегпром» буде повідомлено додатково.