05 липня 2022 року відбулась, ініційована обладміністрацією та Асоціацією «Укрлегпром», зустріч підприємств легкої промисловості Київщини з начальником Київської ОВА Олексієм КУЛЕБОЮ та посадовими особами державних органів управління, банків та інших установ і організацій.
Мета зустрічі: діалог та взаємодія B2G щодо потреб бізнесу для відновлення роботи галузі і вирішення питань регіонального рівня, залучення до програм підтримки бізнесу.
На зустріч приїхали керівники текстильних, шкіряних, взуттєвих, швейних, трикотажних, фурнітурних підприємств, розташованих у різних куточках Київської області: А.Ільченко та А.Микитів ТОВ «К.ТЕКС» (Ірпінь), Т.Абрамова ТОВ «Будинок Моди «РІТО», О.Бондар ТОВ «ПРАЙМ ШУЗ», О.Остапова ПрАТ ТФ «РОЗА» (Бровари), Г.Кожинов ПрАТ «МОЛНІЯ» (Баришівка), О.Фень ТОВ «СЛАВА» (Васильків), А.Жилко ТОВ «ВАЛТЕКС» та Л.Тюхта ТОВ «ВЕСНА» УТОГ (Біла Церква), А.Косуров «Т-CONE» (Буча), А.Мирошниченко ТОВ «СКВИРАТЕКС» (Сквира), В.Коник ТОВ «ТОП ТЕКС» (Ківшовата), Ж.Макеєва ПП «ЯРОСЛАВ», до якого входить «Богуславська суконна фабрика».
До діалогу з бізнесом також долучилися: перший заступник Д.Назаренко, Н.Погребна, О.Ваховський, І.Тофанівська та інші – від військової адміністрації, Д.Євсєєв з ГУ ДПС у Київській області, Д.Дармостук – директор Київського обласного центру зайнятості, Н.Будкова та Ю.Жупанова з Ощадбанку.
Очільник області Олексій Кулеба відзначив, що легка промисловість здатна забезпечити значну зайнятість для населення регіону, і зокрема, внутрішньо переміщених осіб, тож зі свого боку, адміністрація готова сприяти вирішенню нагальних питань сектору та подякував виробникам за роботу на економічному фронті. https://koda.gov.ua/nalagodzhuyemo-spivpraczyu-iz-predstavnykamy-pidpryyemstv-legkoyi-promyslovosti-kyyivshhyny/
Президент Укрлегпрому Тетяна Ізовіт поінформувала учасників зустрічі про діяльність Асоціації та підприємств регіону, які зорієнтували свої виробничі потужності для оборонних потреб, збереження людського капіталу, відзначила актуальні питання та що можна зробити для відновлення перспективного розвитку галузі. У доповнення І.Науменко узагальнила результати регіонального опитування підприємств: про зміни у роботі в умовах воєнного стану та яка допомога потрібна для вирішення виробничих і соціальних аспектів діяльності.
Однією із заявлених владою цілей зустрічі було почути від підприємців Київщини про проблеми бізнесу в умовах воєнного стану та бачення/пропозиції щодо їх вирішення. Тож усі виробники легкої промисловості мали змогу висловитись і зазначити конкретні питання по підприємству й місцевості, адже значна частина Київщини була деокупована завдяки Збройним Силам України, і нині відновлює економічну діяльність.
Виробниками Київщини було окреслено наступне коло питань:
Логістика, мережеві комунікації, експертиза
- Транспортне сполучення із промзоною, відновлення доріг
- Підключення до електромереж, газу та центрального водопостачання
- Допомога з експертними висновками щодо обстеження будівель та відновлення комунікацій
- Сприяння отриманню компенсації втрат (прямих, опосередкованих)
Економічні стимули та дерегуляція
- Податкові пільги для придбання обладнання (проект ЗУ2508)
- Створення регіональних технопарків з привабливими інвестиційними умовами
- Допомога в у залученні грантів для купівлі виробництва, обладнання
- Захист вітчизняних виробників шкіри (комплектуючих, сировини) при виробництві взуття (одягу) для ЗСУ
- Сприяння експорту (скасування мита, ПДВ, безкоштовна або зі знижкою участь у міжнародних виставках та семінарах, збільшення терміну повернення валюти, курсові різниці)
- Скасування “критичного імпорту”
- Скасування блокування податкових накладних
Кадровий і соціальний аспект
- Сприяння працевлаштуванню переселенців
- Розселення працівників (у т.ч. втрата житла та тВПО)
- Залучення працівників для збільшення обсягів виробництва
- Бронювання спеціалістів на час мобілізаціі
Денис Євсеєв прокоментував запитання виробників щодо новацій податкового законодавства воєнного стану, звітності, ПДВ та реєстрації податкових накладних.
Наталія Будкова та Юлія Жупанова звернули увагу підприємців на грантові програми підтримки бізнесу для переробної, а отже й легкої промисловості, до фінансування котрих залучений АТ «ОЩАДБАНК». Зокрема, працює кредитування експортних проектів під “5-7-9%” за підтримки Експортно-кредитного агентства. Більше деталей тут: https://ukrlegprom.org/ua/news/novi-mozhlyvosti-dlya-ukrayinskyh-eksporteriv-prezentacziya-eksportno-kredytnogo-agentstva-ukrayiny/
Акцентували на критеріях відбору учасників грантових програм, строках подачі заявок, які можна зробити через портал «ДІЯ» https://business.diia.gov.ua/cases/granti , нюансах щодо прийняття рішень Державним центром звйеятості або Мінекономіки.
Директор департаменту економіки та цифровізації Київської ОВА Наталія Погребна презентувала умови грантових програм (додається). Наразі, бізнесу доступні гранти на від 150-250 тис.грн. до 8 млн.грн. при створенні від 1-2 до 25 робочих місць. Подання та розгляд заявок на гранти триватиме “хвилями” згідно заявдених термінів. Перший дедлайн подання – 10 липня.
КОДА _Гранти бізнес
Директор Київського ОЦЗ Денис Дармостук поінформував про діяльність щодо залучення кадрів у легку промисловість, діючі програми центру зайнятості для підтримки роботодавців (ВПО та часткове безробіття), досвід співпраці з швейними підприємствами Київщини.
У ході зустрічі зауважено про готовність активізації взаємодії сторін та потребу практичної реалізації Канадського проекту #SEWUkraine від Фонду #CDF Canada для підтримки жінок та їх працевлаштування на галузевих підприємствах Київщини.
Т.Ізовіт акцентовала увагу підприємств на нових можливостях активізації зовнішнього вектора, налагодження нових зв’язків та посилення експортних можливостей завдяки нещодавно започаткованій європейсько-українській текстильній ініціативі #EUTI, становленню Асоціації «Укрлегпром» членом #EURATEX за результатами участі української делегації у Генеральній асамблеї 16-17 червня у Брюсселі, презентації потенціалу української легкої промисловості міжнародним партнерам та виявленого там галузевого інтересу до України.
За результатами зустрічі усі запити та пропозиції підприємств буде узагальнено протокольним рішенням для його спільного виконання і реалізації сторонами.
Більшк подробиць зустрічі у каналах спілкування для учасників Укрлегпрому.