8 вересня 2020р. відбувся оффлайн захід Асоціації «Укрлегпром» в рамках Kyiv Fashion 2020.
Public Talks Ukrlegprom – формат спілкування з відкритою аудиторією – учасниками та відвідувачами виставки.
На освітньому лекційному майданчику Kyiv Fashion вдалося обговорити з представниками бізнесу, освіти, консалту та медіа важливість захисту, підтримки і розвитку галузевих компаній в умовах COVІD-19, а також поінформувати легпромівську спільноту про дії Асоціації в кризовий період.
Спікерами виступили Президент-голова правління Укрлегпрому – Тетяна Ізовіт та профільні директори департаментів Асоціації – Ірина Науменко та Анна Нестеренко. Далі – докладніше про тематичне спілкування.
Тетяна Ізовіт під час брифінгу розповіла про захист бізнесу в умовах пандемії Асоціацією «Укрлегпром».
Укрлегпром – найпотужніше об’єднання в галузі легкої промисловості, яке на сьогодні вже 20 рік виконує лобістичні функції відповідно до незмінних принципів діяльності, незалежних від політичних векторів та зовнішніх факторів, серед них – рівні умови ведення бізнесу для всіх суб’єктів господарювання на внутрішньому ринку України, створення сприятливих умов для розвитку вітчизняного виробництва, популяризація вітчизняних товарів на внутрішньому ринку, створення сприятливих умов для розвитку вітчизняного виробництва, зменшення податкового навантаження на виробників та підтримка у просуванні на зовнішні ринки збуту товарів made in Ukraine.
В березні 2020 галузь опинилася перед величезними викликами та безліччю перепон, які блокували діяльність підприємств – різкі непродумані обмеження та зупинка секторів економіки загрожувала масовим вивільненням персоналу і згортанням бізнесу. У зв’язку з цим, Укрлегпромом було прийняте рішення створити онлайн та офлайн «оперативний штаб» для боротьби з економічними наслідками пандемії для галузі. В результаті чого Асоціація «Укрлегпром» стала єдиною флагманською орієнтаційно-комунікаційною платформою профільного спрямування.
Базові антикризові дії в період «загальної тиші» дозволили розпочати діалог з владою в стислі терміни. Завдяки чому у короткі строки було знято питання спекулятивних цін, соціальної напруги та задоволено гострий дефіцит і першочергові потреби у засобах захисту для населення, працюючих інфраструктурних об’єктів тощо. В окремих регіонах з’явились і нові виробництва ЗІЗ, в основному – масок, освоєно виробництво нових видів захисних антивірусних та альтернативних матеріалів, захисних костюмів тощо. Часто вироблені ЗІЗ передавалися виробниками у вигляді благодійної допомоги медзакладам.
Після ретельного моніторингу регіональних та загальних потреб підприємств, було вироблено ключовий вектор діяльності Укрлегпрому у даних умовах, який, поміж іншого, спрямовувався на спрощення введення в обіг ЗІЗ made in Ukraine, превенцію кадрової кризи та масового вивільнення персоналу, налагодження механізму соціального захисту підприємств, налагодження експортно-імпортної діяльності, пріоритизацію українських захисних товарів у закупівлях на державному рівні.
Спрощення введення в обіг ЗІЗ made in Ukraine.
Основні кроки Асоціації в даному напрямку:
- ініціювання призупинення дії Технічних регламентів щодо виготовлення та введення в обіг як медичних так і немедичних ЗІЗ для швидкого насичення ринку;
- надання керівництву держави та всім ОДА реєстрів українських виробників легкої промисловості з адресними даними, які можуть виробляти засоби захисту, та інформації про їх виробничі потужності;
- виробникам надано перелік акредитованих лабораторій, які сертифікують продукцію відповідно до стандартів CEN/CENELEC . Доведено відсутність в Україні лабораторій, що підтверджують відповідність, заявленого МОЗом, ДСТУ ЕN 14126 – найвищий ступінь захисту (у т.ч. й імпорту);
- повідомлено КМУ, РНБО, ОперШтаб МОЗ про стратегічні підприємства, що виробляють в Україні захисні матеріали зі спеціальним або антивірусним покриттям та альтернативні матеріали, які можуть використовуватися для виготовлення різних ЗІЗ;
- для оперативного забезпечення виробників необхідною інформацією вирішено питання щодо вільного доступу і Переліків нормативних документів на ЗІЗ, вироби і матеріали медпризначення (ДСТУ, ЕN);
- регламентація та чітке узгодження процедури з МОЗ та Держпраці щодо порядку введення у вільний обіг медичних та немедичних засобів захисту з використанням спрощеної процедури.
У той же час, Асоціація не втрачала соціальної та медіа-активності, спрямованої на підвищення авторитету галузі в органах державної влади та місцевого самоврядування – Виконавчою дирекцією, Віце-президентами, членами Правління та учасниками Укрлегпрому постійно проводилися зустрічі, брифінги, круглі столи та ознайомчі відвідини підприємств. Президент, Голова ВРУ та Голови ОДА в різний період часу змогли ознайомитися з роботою таких провідних підприємств як Елегант, Алітоні, ВП ТК-Стиль, Голді (Рівненський Льонокомбінат), Прилуцька ШФ. Також за участю членів Правління та директорів підприємств було проведено декілька зустрічей з Президентом – у Чернігові, Чернівцях, Хмельницькому, Ужгороді, Луцьку та інших містах.
Одним з визначних заходів стала Міжвідомча нарада щодо постачання вітчизняних ЗІЗ,
проведена 10 липня за ініціативою Асоціації «Укрлегпром» за дорученням Прем’єр-міністра в Мінекономіки. Нарада відбулася за участю провідних українських виробників, представників Замовника та органів державної влади. За результатами наради вдалося ініціювати наступні зрушення – розробку Мінекономіки спільно з Держрезервом проекту рішення Уряду щодо змін до номенклатури матеріальних цінностей, надання МОЗом зведеної інформації щодо реальних обсягів потреб у ЗІЗах по регіонах, узгодження квотування змін до переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квотуванню на 2020 рік в частині можливого квотування експорту засобів. Детальніше – https://ukrlegprom.org/ua/news/mizhvidomcha-narada-po-zabezpechennyu-vitchyznyanymy-ziz/.
Наразі, питання пріоритизації у публічних закупівлях вітчизняних засобів індивідуального захисту та медичних захисних виробів є першочерговим завданням Уряду. Позиція Укрлегпрому незмінна – здійснювати закупівлю сировини для виготовлення спеціальних засобів індивідуального захисту та готових ЗІЗ у вітчизняних підприємств, спроможних виробляти якісну продукцію спецпризначення, що дасть можливість виробляти в Україні стратегічну продукцію (не залежати від викликів імпорту у критичний час), що збереже робочі місця, економію та наповнення бюджету.
На нашу думку, для вирішення питання сталої організації держзакупівель у медичній сфері необхідно:
- МОЗ терміново розробити реальну номенклатуру потреб у засобах індивідуального захисту різних рівнів та ТУ;
- створити спеціальні випробувальні лабораторії на території України або забезпечити наявні необхідними технічними засобами та повноваженнями;
- урегулювати питання контролю імпорту на відповідність заявленим вимогам;
- розробка та затвердження національних державних стандартів на медичні/немедичні захисні вироби;
- підтримувати правильне та системне наповнення держрезерву.
Загалом, для стабілізації галузевого розвитку Асоціацією «Укрлегпром» запропоновано незмінну позицію щодо ЗВТ з Туреччиною – обнуління ввізних мит на сировину та збереження мит на готову продукцію; підтримка та просування Законопроектів №2508 та №2509, ліцензування імпорту товарів «секонд-хенд», забезпечення пріоритетності вітчизняному виробнику в публічних закупівлях, реалізація галузевої кадрової концепції та застосування РРО для торгівлі імпортними товарами з метою рівних умов конкуренції на внутрішньому ринку.
Анна Нестеренко – директор департаменту комунікацій та юридичного супроводу Укрлегпрому
розповіла про використання кризового періоду як можливості для переосмислення структури та направленості бізнесу в модній індустрії.
Починаючи з 2018 року, Асоціація «Укрлегпром» виступила центром реалізації Проекту Міжнародного Торговельного Центру (МТЦ) «Східне партнерство: Готовність до Торгівлі – Ініціатива EU4Business» запровадженого для допомоги МСП ягідного сектору та легкої промисловості шляхом підвищення своєї конкурентоспроможності, інтеграції в глобальні ланцюжки доданої вартості, відкриття доступу до нових ринків з фокусом на ринки ЄС.
Загалом за цей час Укрлегпромом разом з МТЦ реалізовано чотири глобальні освітні проекти. Пандемія COVID-19 змусила переглянути наповненість та формат заходів – в результаті чого вдалося реалізувати UKRLEGPROM EDUCATIONAL SUMMER’2020 – трьохвекторний освітній проект, який об’єднав виробничу ланку, оптові та роздрібні продажі.
За допомогою провідних експертів зі світовим ім’ям – Галини Кравченко, Наталії Чинєнової та Nansakumar Kandasamy вдалося розглянути такі важливі теми як:
- Вартість хвилини CPM
- Підготовка оптової компанії до автоматизації бізнес-процесів. Аналітика оптових продажів
- Як розрахувати товарообіг, наповненість та обіговість офлайн точки продажів роздрібного магазину, POPUP store в умовах корона вірусу
- Актуальні тренди для виходу з кризи і в період пост-пандемії сезон SS 21 жіночий одяг»
- Актуальні технології роботи з асортиментом для компаній індустрії моди. Управління асортиментом в період кризи
Детальніше про кожен з них ви можете знайти інформацію у наших попередніх публікаціях.на www.ukrlegprom.org
Метою даного освітнього циклу стало навчання груп компаній різноплановим, але послідовно доповнюючим один одного, темам – виробництво, оптові продажі та управління асортиментом з нахилом на кризовий менеджмент у зв’язку з COVID-19. З урахуванням подібного навантаження, було розроблено графік тренінгів та консалтингових сесій, який дозволив підприємствам обирати по кілька напрямків навчання. Подібний підхід виявився результативним, оскільки більшість підприємств виявили бажання та змогли пройти відбір кількох сегментів проекту і як результат – суттєво збільшити свій бізнес-потенціал.
Загалом проект зміг охопити 28 підприємств з 15 регіонів країни, а свої skills покращили 56 спеціалістів. Також на правах слухачів у заході взяли участь три профільні заклади освіти – Київський фаховий коледж прикладних наук, Луцький національний технічний університет та Хмельницький національний університет.