10 липня 2020 о 17.00-19.00 год. у Будинку Уряду відбулась ініційована Асоціацією «Укрлегпром» Міжвідомча нарада щодо постачання вітчизняних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) згідно з дорученням Прем’єр-Міністра України (від 02.07.2020 №26761/1/1-20 до листа Укрлегпрому від 23.06.2020 №1-140).
Модератором наради була заступник Міністра економіки Ю.Свириденко. На запрошення Мінекономіки у нараді взяли участь: від сторони Замовників та органів влади – заступник Міністра охорони здоров’я – Головний державний санітарний лікар України В.Ляшко, уповноважена Президента України з питань волонтерської діяльності, член робочої групи фахового супроводу закупівель товарів для запобігання пощиренню COVID-19 при МОЗ Н.Пушкарьова, представники Держпраці з питань гігієни праці та ринкового нагляду – Л.Харчук та Ю.Мар’єнко, заступник начальника відділу Держмитслужби Ю.Климюк, перший заступник директора з акредитації Національного агентства з акредитації (НААУ) І.Кунець, начальниик лікувально-організаційного управління Національної академії медичних наук України (НАМНУ) І.Шкробанець, заступник генерального директора із закупівель ДП «Медичні закупівлі України», зав.лабораторією санітарної мікробіології та дезінфектології ДУ «Інститут громадського здоров’я ім.Марзєєва НАМНУ» О.Сурмашева, інженер НЦ превентивної токсикології, харчової і хімічної безпеки ім.Медведя МОЗ України С.Хомак, начальник центру оцінки відповідності продукції легкої промисловості та ЗІЗ ДП «Укрметртестстандарт» Ю.Гілевич, в.о. директора ДП «Український медичний центр сертифікації» В.Черватюк, керівники департаментів Мінекономіки, а від сторони Постачальників – президент-голова правління Асоціації «Укрлегпром» Т.Ізовіт, віце-президенти Асоціації та керівники окремих підприємств, що виробляють ЗІЗ та сировину для них: ТОВ «Олтекс», ПрАТ «Черкаський шовковий комбінат», ПрАТ «Іскож-2000», ТОВ «ТК-Медзахист» ТОВ «Текстиль-Контакт», ТОВ «Торнадо», ПрАТ ВКФ «Леся», ТОВ «Київгума», ТОВ «Венето» та інші.
У ході наради:
Заступник Міністра та головуюча Ю.Свириденко звернула увагу присутніх, що дана зустріч назріла у зв’язку з необхідністю збільшення обсягів публічних закупівель ЗІЗ у національних виробників та фахового формування технічного завдання для захисного одягу з урахуванням потреб різних ланок медичних працівників, планових обсягів та перспектив закупівель тощо.
Президент-голова правління Асоціації «Укрлегпром» Т.Ізовіт поінформувала про потенціал легкої промисловості для забезпечення потреб у ЗІЗ та звернула увагу на проблемні питання у даній сфері. Зокрема, вона зазначила, що з початку пандемії Асоціація «Укрлегпром» активно та предметно співпрацювала з ЦОВВ, КМУ, ОДА, надаючи інформацію про можливості українських виробництв по ЗІЗ, оперативні пропозиції щодо прийняття нормативних актів та законопроектів для забезпечення внутрішніх потреб. В Україні понад 2,5 тис. підприємств в усіх регіонах та понад 133 тис.працюючих, але спад виробництва у квітні – склав майже 38,8%. При цьому за період введення в дію Постанови КМУ від 20.03.2020 №224 за даними Держмитслужби за період 22.03 – 30.06 п.р. в Україну ввезено майже 850 тонн ЗІЗ на пільгових умовах (без мит та ПДВ) на 63,5 млн.дол.США, а саме: лабораторні костюми, халати медичні, прогумовані водонепроникні медичні вироби, маски медичні хірургічні текстильні, шапочки медичні одноразові, респіратори. Ці обсяги відповідають майже місячному обсягу виробництва продукції легкої промисловості України. Виникла ситуація: держава не закуповує ЗІЗ в українських виробників, та ще й їх експорт заблоковано…
Асоціація вкотре акцентувала увагу органів влади, у т.ч. МОЗ, на стратегічні текстильні підприємства, які спроможні виготовляти сировину, те з чого можемо виготовити/пошити у достатній кількості, наприклад, захисний одяг зі спецвластивостями відповідних рівнів захисту – костюми, халати тощо, адже маємо понад 1,5 тис. швейних підприємств. Тому у виробників-постачальників є головне питання: що потрібно МОЗу і скільки? Сьогодні МОЗ – це фактично передова «лінія оборони», а для легкої промисловості – вже друга після 2014 року. Адже саме наші виробники (до речі, деякі присутні тут) швидко відгукнулися на виклики і забезпечили ЗСУ якісним речовим майном, Міноборони залучило технічних фахівців від виробників до розробки ТУ на речмайно.
Наразі, українські виробники не можуть підтвердити якість аналогічної імпорту продукції через відсутність в Україні акредитованих лабораторій у даній сфері, щоб реалізувати її на держмайданчиках. При цьому через Covid-19 заборонено експорт ЗІЗ, обмежено виробництво, торгівля. Т.Ізовіт представила присутніх керівників виробничих підприємств та запропонувала їм коротко ознайомити з досягненнями і досвідом у виробництві ЗІЗ.
Керівник ПрАТ «Черкаський шовковий комбінат» Б.Тімонов поінформував про те, що підприємством з лютого поточного року було розпочав дослідне виробництво новітнього різновиду тканин для захисту від COVID-19. Дана тканина ламінована мембранами спеціального медичного призначення найвищого ступеню захисту та може використовуватися для виготовлення захисного одягу для медиків 6 типу (костюмів, комбінезонів). Оскільки, в Україні відсутні відповідні лабораторії, підприємство звернулося до визнаної на світовому рівні європейської лабораторії c/o «HYGCEN» Austria GmbH, акредитованої у відповідності з EN ISO / IEC 17025 та EN ISO / IEC 17020 щодо контролю гігієни і медичних виробів.
17 червня 2020 року ПрАТ «ЧШК» – отримало позитивний висновок, який засвідчує що дана тканина покрита захисною медичною мембраною проти інфекційних агентів відповідно до DIN EN 14126: 2004, Berichtigung 1:2005 (Protective clothing – Performance requirements and test methods for protective clothing against infective agents) та відповідає наступним вимогам і рівню класифікації:
• Клас 6 відповідно до ISO 16603 та ISO 16604 (част.4.1.4.1.)
• Клас 6 відповідно до EN ISO 22610 (част.4.1.4.2)
• Клас 3 відповідно до ISO 22611 (част.4.1.4.3)
• Клас 3 відповідно до EN ISO 22612 (част.4.1.4.4)
Також Б.Тімонов зазначив, що ПрАТ «ЧШК» здійнено ламінування медичними мембранами трикотажних полотен для ПАТ «Трикотажна фабрика «РОЗА», які підприємство використовує для виготовлення захисних медичних комбінезонів. Це матеріали для багаторазового використання, що мають ряд переваг перед одноразовими, для яких однією з проблем є утилізація. Одноразові костюми утилізує персонал, який у процесі теж може отримати зараження.
Засновник ПрАТ «Іскож-2000» В.Сукачов поінформував про можливості підприємства виробляти наступні матеріали:
• штучна шкіра для медзакладів (ТУ У 22.2 – 30599760-032; 2016), Висновок СЕС України №602-123-20-1/2434 від 31.01.2018. Це трикотажне ПЕ полотно (виробник ПАТ ТФ «Роза», Київ) зі спеціальним зовнішнім ПУ (поліуретановим покриттям, фірми Novotex, Італія), що створює захист від проникнення бактерій, вірусів і т.п. антибактеріальну добавку (вир-ва Sanitized, Швейцарія). Витримує до 50 циклів прання при Т=90о С, автоклав при Т=120о С, багаторазові дезінфекції спеціальними дезінфікуючими засобами, водонепроникна.
• матеріали з полімерним покриттям спецпризначення (ТУ У 22.2 – 30599760-041; 2018), Висновок СЕС України №12-2-18-1/14824 від 05.07.2019. Це ткане (ПрАТ «Черкаський шовковий комбінат») або трикотажне полотно (ПАТ ТФ «Роза») зі спеціальним внутрішнім ПУ покриттям (фірми Novotex). Водонепроникне, витримує багатократне прання, паропроникне ПУ покриття.
Головний державний санітарний лікар України В.Ляшко апелював до виробників, що дійсно, МОЗ наполіг на забороні експорту ЗІЗ, бо у січні-лютому вони були вивезені, і медики залишилися без захисту.
Щодо закупівель ЗІЗ та розробки ТЗ. Мінохорониздоров’я формує вимоги щодо захисного одягу відповідно до прийнятих світових стандартів, зокрема EN 14126:2008. Наразі, МОЗом видано наказ від 16.06.2020 №1411 «Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (Covid-19)”, згідно з Додатком 6 якого передбачено раціональне використання ЗІЗ, вибір ЗІЗ відповідно до умов застосування, категорій осіб, видів діяльності, типів ЗІЗ та здійснюваних процедур. Також при МОЗ працює Робоча група щодо фахового супроводу закупівель товарів для запобігання пощиренню COVID-19 з розробки технічних специфікацій, необхідних технічних та якісних характеристик, спеціальних вимог до захисного медичного одягу, яка невдовзі буде оприлюднена. Залучати сюди виробників МОЗ не може, бо потім це трактуватиметься як корупційна складова виписування технічних вимог під конкретних виробників, а ми працюємо з урахуванням міжнародного досвіду та на основі світових стандартів, що передбачають вимоги до тканин тощо.
Щодо рівнів захисту ЗІЗ. Передбачено/плануються закупівлі на ІІІ-ІV кв.2020 в обсягах: 5% – 6 класу (найвищого рівня захисту); 15% – 4-5 класу; решта 80% – до 4 класу.
МОЗ надішле Мінекономіки та Асоціації «Укрлегпром» розрахункові планові обсяги закупівель по регіонах та проект Специфікації з технічними і якісними характеристиками і вимогами до продукції, що планується для закупівлі (з терміном поставки – 60 днів, можливість поставки – партіями). (додається – отримано від МОЗ 11.07) Це зокрема:
• Костюм захисний від інфекційних агентів – 6 класу (орієнтовна кількість до закупівлі – 218 494 од.);
• Костюм захисний від інфекційних агентів – не нижче 4 класу (орієнтовна кількість до закупівлі – 655 484 од.);
• Халат захисний від інфекційних агентів – нижче 4 класу, відповідає ДСТУ EN 14126:2008 (орієнтовна кількість до закупівлі – 3 495 912 од.);
• Респіратор FFP2 або FFP2 (код УКТ ЗЕД 9020 00 00 00);
• Медична маска (код УКТ ЗЕД 6307 90 98 00). Розрахункова потреба в масках на ІІІ кв. 2020 – 105 млн.штук, на ІV кв 2020 – 107 млн.штук, на І кв.2021 – 105 млн.штук.
• На бахіли і шапочки ТЗ не розроблялись, так як вони централізовано не закуповуються, а лише з місцевих бюджетів або з виділених коштів на місцевий рівень. (Коментар представника МОЗу – після наради).
Щодо Держрезерву на ЗІЗ. Це питання Мінекономіки, однак МОЗ рекомендуватиме змінити підходи до його формування, децентралізувати та створити постійний 3-х місячний запас ЗІЗ у медзакладах на місцях згідно з розрахунковою потребою. За оцінкою це складе 165 млрд.грн. Нова методика формування Держрезерву на ЗІЗ розробляється та буде оприлюднена для громадського обговорення.
Уповноважена Президента України Н.Пушкарьова – з питань волонтерської діяльності, член Робочої групи фахового супроводу закупівель товарів для запобігання поширенню COVID-19 при МОЗ звернула увагу виробників на наказ Мінохорониздоровя №1411, відповідно до якого формуються загальні вимоги до тендерної документації на ЗІЗ. Висловила пропозицію щодо розробки і надання МОЗом рекомендацій ОДАм та для медичних закладів у регіонах щодо базових технічних вимог до здійснення предметів закупівель ЗІЗ, замовлення на які здійснюються саме на місцевому рівні. Щодо державного резерву ЗІЗ та швидкого задоволення потреб на випадок НС, наведено приклад створення піврічного запасу речмайна для ЗСУ (так званий мобрезерв) на базових підприємствах, однак на це витрачаються їх ресурси.
О.Сурмашева – завідувач лабораторії санітарної мікробіології та дезінфектології ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМНУ» зауважила, що вони мають можливість та проводять дослідження на відповідність EN 14126 та EN 11383, однак через карантин процедура акредитації закладу відтермінувалась. Також Інституту потрібне одне спеціальне лабораторне випробувальне обладнання, яке б дозволило робити відповідні дослідження продукції в Україні для підтвердження найвищого рівня захисту.
Е.Адаманов – заступник генерального директора із закупівель державного підприємства «Медичні закупівлі України» поінформував про створення електронного торгового майданчика «prozorro», який акумулює тендерні замовлення продукції медичного призначення. Для участі у торгах, постачальникам/виробникам тут потрібно зареєструватися та вийти на конкурс? Бажано мати сертифікат відповідності, що підприємство спроможне виробляти та постачати продукцію спеціального медрпризначення згідно з вимогами. Термін поставок – 60 днів. Висловлено позицію, що добре було б мати електронний реєстр/каталог базових виробників з відповідними сертифікатами
Директор ТОВ «Київгума» Т.Жученко та інші виробники зазначили, що на практиці здійснити таку реєстрацію на майданчику «Медзакупівлі» практично неможливо через зарегульованість та ускладнений механізм. Це поки вдалося небагатьом.
Віце-президент Асоціації та засновник ТОВ «Текстиль Контакт» О.Соколовський поінформував про негативний досвід підприємства у співпраці з ДП «Медзакупівлі» на поставку костюмів захисних через зміну тендерної документації після проведення торгів та наголосив на важливості чіткої тендерної документації, постановки ТЗ, час необхідний для здійснення технологічного процесу виробництва ЗІЗ та поставок, можливість дрібнення лотів для виконання замовлень спільними зусиллями та у строк.
Віце-президент Асоціації та засновник ТОВ «Олтекс» А.Огаренко звернула увагу присутніх, що виробництво ЗІЗ в Україні – це можливість у кризовий період зберегти виробничі потужності та персонал, адже українські підприємства, що працюють з іноземними замовленнями почали отримувати листи про розірвання припинення багаторічних контрактів через закриття тисяч магазинів відомих брендів по світу, скорочення попиту.
Засновник Новоград-Волинської ПрАТ «Леся» М.Сиченко поінформував про успішний досвід швидкої переорієнтації швейного підприємства на виробництво одноразових халатів І рівня захисту, що відповідають техрегламенту №753, які було поставлено до медзакладів Житомирщини на звернення ОДА.
Т.Ізовіт наголосила позицію, що з огляду на економічні чинники та для досягнення рівноваги на ринку у забезпеченні ЗІЗ потрібно терміново скасувати заборону експорту та пільги на імпорт готових ЗІЗ, що можуть або виробляються в Україні. У свою чергу, Асоціація готова забезпечити комунікацію сторін для сприяння ефективному вирішенню питань.
З заключним словом виступила головуюча на нараді Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Свириденко Ю. А., яка, зокрема, запевнила всіх присутніх у тому, що Мінекономіки у межах повноважень здійснить всі необхідні заходи для підтримки галузі легкої промисловості України.
Тож за результатами наради, Асоціація «Укрлегпром» отримала від Мінекономіки наступний проект рішення (проект Протоколу Мінекономіки – додається):
1. Інформацію ДП «Медичні закупівлі України» взяти до відома.
2. Департаменту економіки безпеки і оборони Мінекономіки після отримання пропозицій до номенклатури матеріальних цінностей медичного призначення від МОЗ та ДСНС спільно з Держрезервом підготувати проект рішення Уряду щодо внесення змін до номенклатури матеріальних цінностей.
3. Міністерству охорони здоров’я України надати до Мінекономіки зведену інформацію щодо загальних обсягів потреби у засобах індивідуального захисту по областях України.
4. Директорату промислової політики та стимулювання розвитку регіонів Мінекономіки надати Асоціації «Укрлегпром» для подальшого використання в роботі інформацію щодо загальних обсягів потреби у засобах індивідуального захисту по областях України.
5. Департаменту санкційної політики Мінекономіки за пропозицією МОЗ підготовити проект рішення Уряду щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік» в частині можливого квотування експорту засобів
З огляду на викладене, керівництвом Асоціації за погодженням із Правлінням було вирішено звернутися до Мінекономіки і Кабінету Міністрів України та чітко окреслити позицію виробників щодо актуальних питань постачання ЗІЗ (лист від 14.07.2020 №1/1-161