Європейська комісія представила своє бачення майбутнього текстильної промисловості *.
Брюссель, 31 березня 2023 р. – 30 березня 2022 р.
Стратегія в основному зосереджена на зменшенні впливу на навколишнє середовище та сприянні стійкості та прозорості в ланцюжку створення вартості.
EURATEX вітає публікацію стратегії, оскільки вона визнає стратегічне значення європейської текстильної промисловості та її основні конкурентні цінності якості та креативності. У той же час ми попереджали, що втілення цього бачення в реальність є делікатним процесом, оскільки нам потрібно примирити стійкість із конкурентоспроможністю. Здійснення екологічного (і цифрового) переходу повинно зробити наші компанії сильнішими; вигоди повинні переважати витрати.
Цій передумові завдала серйозного удару російська війна в Україні, яка спалахнула майже в той же час, коли була започаткована стратегія, і кардинально змінила економічний контекст. Ціни на енергоносії зросли в 10 разів (!), поставивши європейську промисловість у значну невигідну позицію порівняно з її глобальними конкурентами, що призвело до закриття компаній або переміщення. Тривалі блокування в Китаї та оборонна торгова політика в США та інших країнах ще більше спричинили невизначеність на ринку та порушили ланцюги поставок.
Сьогодні, через 1 рік після її публікації, ми залишаємося оптимістично налаштованими щодо впровадження стратегії, але повинні застерегти від деяких важливих пасток на майбутньому шляху.
- Незважаючи на ці неспокійні часи, Комісія «швидко» просувається у «перекладі» текстильної стратегії ЄС у (проект) законодавства. Наразі на розгляді щонайменше 16 законодавчих актів, які перетворять текстильну промисловість на жорстко регульований сектор. Якість цієї нової нормативно-правової бази має вирішальне значення для успіху стратегії: майбутні правила мають бути послідовними, технічно здійсненними та такими, що мають бути виконані, і мати мінімальні витрати для МСП. Ми закликаємо до реалістичного графіка та «перевірки конкурентоспроможності» для кожного законодавчого акту перед його ухваленням.
- Текстильні компанії потребують інформування та підтримки для дотримання цих нових рамок. Для цього потрібне значне фінансування, яке має бути спрямоване виключно на цей сектор, охоплюючи сфери інновацій та цифровізації, розвиток навичок, підтримку стартапів та інтернаціоналізацію, а також доступ до доступної енергії. У зв’язку з цим EURATEX закликає Комісію втілити поточні «добрі наміри» у конкретні рішення.
- Стратегія ЄС не працюватиме, якщо не буде попиту на екологічно чистий текстиль як з боку окремих споживачів, так і з боку державних органів (закупівлі). Необхідно вжити конкретних заходів, щоб запропонувати конкурентну перевагу стійким і високоякісним текстильним виробам, напр. через іншу ставку ПДВ, суворі правила закупівель, тіснішу співпрацю між брендами/роздрібними торговцями, виробниками та споживачами.
- Стратегія ЄС також може зазнати поразки, якщо ми проігноруємо глобальний вимір текстильної промисловості. До 80% одягу виробляється за межами ЄС; ці продукти мають відповідати новій структурі, але залишається незрозумілим, як забезпечити рівні умови гри. Нагляд за ринком необхідно значно посилити – також орієнтуючись на онлайн-продажі – але це вимагатиме значних зусиль від держав-членів, які на сьогодні недоступні.
Незважаючи на ці важливі виклики, EURATEX залишається відданим успішній реалізації текстильної стратегії ЄС.
Генеральний директор Дірк Вантігхем прокоментував:
«Ми хочемо бути світовим лідером у екологічному текстилі, спираючись на підприємливість, якість і креативність майже 150 000 європейських текстильних компаній. Створення цієї нової структури є неймовірним викликом, який потребує тісного діалогу між галуззю та регулятором. Але якщо його добре спланувати та ретельно впровадити, він може розпочати нову еру для європейської текстильної промисловості».
Підготовлено за матеріалами: https://euratex.eu/
* Текстильну Стратегію ЕС можна знайти тут.