29 листопада 2022р. Асоціацією «Укрлегпром» у Білоцерківському міськрайонному центрі зайнятості (БЦМРЦЗ) спільно з фундацією кооперативного розвитку CDF Canada в Україні представлено новий галузевий експрес-проєкт, що має на меті активне сприяння працевлаштуванню, у т.ч. тимчасово внутрішньо переміщених осіб, та підтримку жінок в їх професійній реалізації в екосистемі легкої промисловості.
На презентацію проекту завітали біля трьох десятків учасниць цільової групи жінок, що шукають роботу у Білій Церкві на Київщині. Про нову реальну можливість отримати роботу у вітальному зверненні зазначила очільниця місцевого центру зайнятості Наталія Філіцька.
У ході заходу Ірина Науменко розповіла учасницям про важливість і потенціал сектору, сталий обсяг ринку і високий попит щодо зайнятості в легкій промисловості навіть в умовах війни та поствоєнного відновлення, місце і роль Асоціації «Укрлегпром» для розвитку галузі, презентувала можливості та переваги участі у проекті #УКРЛЕГПРОМ_єРОБОТА. Зокрема, відзначено наступне.
Проєкт передбачає експрес-підготовку працівників на виробничому підприємстві за експериментальною навчальною програмою (2 тижні) з метою їх подальшого працевлаштування на взуттєвих підприємствах або залучення до роботи в екосистемі легкої промисловості. Програма орієнтована на доросле населення, що не має спеціальної освіти, без вікових і статевих обмежень, зосереджена на отриманні практичних навичок у сфері виробництва взуття.
Експериментальна навчальна програма розроблена у співпраці експертів Української асоціації підприємств легкої промисловості «Укрлегпром» (Асоціація «Укрлегпром»), викладачів Київського фахового коледжу прикладних наук (КФКПН) за напрямом Взуттєве виробництво та інженерно-технічних працівників взуттєвих підприємств з використанням міжнародного досвіду навчально-прикладних тренінгів для тренерів виробничих компаній.
Практична апробація впровадження даного пілотного Проєкту передбачена на взуттєвому підприємстві ТОВ «ВАЛТЕКС» (Біла Церква, Київська область) за участю експертів Асоціації «Укрлегпром», викладачів КФКПН та наставників – працівників взуттєвого підприємства.
Актуальність проєкту зумовлена:
- Структурною трансформацією галузі легкої промисловості та міграцією трудових і працедавчих ресурсів, що викликана війною з рф. Вказані фактори обумовлені релокацією підприємств із зони бойових дій чи потенційно небезпечних зон, вимушеного тимчасового або постійного переміщення працездатного населення в безпечні регіони, збільшення структурної зацікавленості у виготовленні речового майна для ЗСУ та інших силових і соціальних категорій службовців що є пусковим фактором для збільшення потужностей підприємств галузі.
- Гострим дефіцитом та потребою у кадрах, зокрема робітничих, на виробничих підприємствах легкої промисловості, у т.ч. взуттєвих, а це можливість працевлаштування в умовах зростання безробіття на ринку праці.
- Тенденцією до перекваліфікації в робітничі спеціальності пересічних громадян, тВПО, у тому числі жінок, оскільки це надає можливість заробити швидкі кошти, бути затребуваним в умовах змін на ринку праці.
- Потребою скорочення теоретичного навчання і швидкого та якісного набуття практичного досвіду працівників в умовах обмеженості фінресурсів, викликів швидкого повоєнного відновлення і розвитку України.
Учасницям зустрічі детально окреслено основні етапи реалізації проекту, сконцентрованого на освітній частині з отримання базових знань на виробничому підприємстві від фахових викладачів, пов’язаних із сферою майбутньої діяльності «Взуттєве виробництво», та практичній підготовці з освоєння конкретних операцій, обладнання у супроводі викладачів коледжу та наставників підприємства.
Наголошено на можливості для учасниць проекту безкоштовно при бажанні отримати нову професію та роботу «під ключ» практично за 2 тижні та мати ряд інших суспільних, соціальних та особистих вигод.
Ольга Лучка – представниця #CDF Canada в Україні поінформувала учасниць про мету, основні цілі і напрямки проекту #SEWUkraine, покликаного сприяти зростанню рівня зайнятості та розвитку підприємництва в галузі легкої промисловості серед жінок, що знаходяться у складних життєвих обставинах. Зокрема, проект спрямований на:
- Cприяння працевлаштуванню жінок у швейній промисловості
- Сприяння розвитку малого та мікробізнесу, стартапів у легкій промисловості
- Формування та розбудова спроможності кооперативів
- Підтримка маркетингу та просування швейної продукції
- Гендерно чутливий підхід до ділової співпраці
- Відповідність екологічним стандартам та підтримка в сертифікації
- Кредитний продукт
Також пані Ольга, розповіла про вже напрацьовані навчальні кейси у рамках #SEWUkraine та акцентувала наступну гендерну складову проекту :
- Інтеграція гендерно чутливого підходу до ділової співпраці між малими та середніми підприємствами, які засновані жінками або ними управляються, та із іншими учасниками швейної галузі.
- Навчання та консультування з тематик жіночого лідерства та підприємництва, недопущення зловживань та насильства, захисту прав працівниць швейних підприємств.
- Програми розвитку сенситизації серед чоловіків-партнерів працюючих жінок та побудови позитивних рис співпраці та підтримки працюючих жінок та підприємниць швейної галузі.
Детальніше у презентації :
presentation_SEW Ukraine_Ukrlegprom_281122
Генеральний директор Анна Жилко розповіла про очолюване взуттєве підприємство ТОВ «ВАЛТЕКС», засноване у 2003 році. Сьогодні попри війну і виклики ТОВ «ВАЛТЕКС» продовжує працювати, розвиватися, виготовляти продукцію необхідну як для промислових і оборонних потреб держави, так і для гуманітарних потреб населення. Підприємство має замовлення та забезпечує роботою близько двох сотень працівників, котрі своєчасно отримують заробітну плату і соціальні виплати. Підприємство не зупинялося навіть у лютому-березні 2022 р., та стало надійним осередком підтримки для співробітників, міста та регіону.
Нині підприємство посилює виробничі потужності та планує запускати випуск нової продукції, тож запрошує на роботу працівників. З ентузіазмом відгукнулися і погодилися створити умови для апробації проєкту #УКРЛЕГПРОМ_єРОБОТА на ТОВ «ВАЛТЕКС».
Директор детально відповіла на численні запитання жінок про умови праці й види робіт на підприємстві, поділилась власним життєвим досвідом, адже якщо ви навіть ніколи не стикалися з даною сферою, то лише здається, що «святі горшки ліплять» чи шиють одяг або взуття.
«Вважаю, що проєкт – це чудова можливість змінити життя, спробувати щось нове, а потім прийняти рішення, підходить це вам чи ні», – додала на завершення пані Анна.
Даний «пілотний» проєкт став можливим завдяки синергії зусиль Асоціації «Укрлегпром», Київського фахового коледжу прикладних наук (КФКПН), ТОВ «ВАЛТЕКС», Білоцерківського центру зайнятості та CDF Canada в Україні.
По завершенню презентації проєкту було проведено анкетування учасниць заходу, які виявили зацікавленість і бажання залишити свої координати та долучитися до безпосередньої участі в проєкті з 5 грудня 2022 року.
Також відбулась зустріч Асоціації «Укрлегпром» з керівництвом Білоцерківського центру зайнятості за участю представниці SEW Ukraine Project, CDF Canada в Україні та генеральної директорки ТОВ «ВАЛТЕКС» з обговорення спільних цілей щодо підтримки і залучення безробітних, у т.ч. тВПО, шляхів реалізації та супроводу експериментального експрес-проєкту #УКРЛЕГПРОМ_єРОБОТА із підготовки кадрів та їх працевлаштування на взуттєвому виробництві.