21 липня 2021р у Дніпропетровській ОДА за організаційгної підтримки Асоціації “Укрлегпром” відбувся Круглий стіл, присвячений Стратегії розвитку Дніпропетровщини та секторальної участі підприємств легкої промисловості, під головуванням першого заступника Голови Дніпропетровської ОДА Володимира Орлова та за участі керівників структурних підрозділів ОДА, в.о.начальника Дніпровської митниці ДМСУ – Олексія Мужева, начальника ГУ Державної податкової служби у Дніпропетровській області – Ганни Чуб, заступника директора Державного обласного центру зайнятості – Раїси Малоіваненко, а також керівників профільних навчальних закладів та представників офісу CDFCanada в Україні.
З боку підприємств у заході взяли участь як і учасники Асоціації «Укрлегпром» – ТОВ «ФИМ», Жовті Води, ПП «ЛЕГПРОМ АЛЛЕГРО», Дніпро, ТОВ «ВІФ», Дніпро, ТОВ «Ексімтекс», Кам’янське, ТОВ «Весна-Ділогія», Дніпро, ТОВ «Партнер Декор», Дніпро, так і підприємства регіону: ТОВ «Новомосковська трикотажна фабрика», ТМ Ніка Нікопольського заводу феросплавів, ТМ VIKO, ТМ Вест Лайн, ательє «AngelinaRik», ТОВ «ЛЕКОМ», а також інші представники підприємств, які спеціалізуються на виготовленні текстильних виробів та спецодягу.
Вступним словом відкрив робочу сесію Круглого столу перший заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Володимир Орлов, який окреслив загальну ситуацію в регіоні та перспективи подальшого його розвитку.
Про ситуацію та перспективи вітчизняної легкої промисловості і, зокрема, Дніпропетровщини, ознайомила президент-голова правління Асоціації «Укрлегпром» Тетяна Ізовіт.
Наразі, Дніпропетровщина – у п’ятірці лідерів національного виробництва легкої промисловості за розміщенням виробничих потужностей, людського капіталу, розмаїттям продукції тощо.
До початку пандемії кількість працівників на галузевих підприємствах регіону становила біля 7 тисяч осіб (5,2% кадрового потенціалу галузі), у т.ч. – 2,8 тис. зайнятих у фізичних осіб-підприємців. Найбільш потужним є сектор з виробництва одягу (текстильного та трикотажного) – тут зайнято 58% працівників; 22,5% – у виробництві взуття і сумок та 19,5% – працює на текстильних підприємствах.
Тут є унікальні підприємства з багаторічною історією та нові компанії:
- Фабрика штучного хутра «ФИМ» (штучне хутро для одягу, взуття, домашнього текстилю, сумок, меблевої галузі, іграшок);
- ТОВ «Ексімтекс» (текстильні стрічки);
- ТОВ «Сінта-Д» (неткані матеріали);
- ТОВ «Вілюта» (постільна білизна);
- ТОВ «Зіронька» (дитячий одяг);
- Новомосковська трикотажна фабрика, ТМ Gulіa (панчішно-шкарпеткові вироби та білизняний трикотаж);
- Трикотажний підрозділ Нікопольського заводу феросплавів, ТМ Ніка (панчішно-шкарпеткові вироби та білизняний трикотаж);
- ТОВ «В.І.Ф.» (шкіряні сумки та аксесуари);
- потужна кількість взуттєвих брендів VIKO, PASSATI, TOPAS, POLI, Zdrava Obuvka та багато інших невеличких компаній, що виготовляють вироби для населення регіону й України, а також – на експорт.
За останніх 5 років обсяги реалізації виробництва легкої промисловості Дніпропетровщини зросли в 1,6 рази (з 1,3 млрд.грн. у 2013 – до майже 2,1 мдрд.грн. у 2020 році) . Це лише 0,5% у структурі регіональної промислової продукції. Динаміка відновлення виробництва легкої промисловості регіону у поточному році також є позитивною – за січень-травень 2021 р. – 104,8%.
У ході діалогу керівники галузевих підприємств мали змогу обговорити проблемні питання виробничої діяльності, що гальмують розвиток підприємств Дніпропетровщини безпосередньо з керівництвом ОДА та ключових регіональних органів влади. Особливу увагу підприємствами акцентовано на підготовку кадрів та можливість регіонального спрямування бюджетних коштів на підготовку кадрів тільки на затребувані роботодавцями спеціальності.
Також під час дискусії наголошено на необхідності впровадження галузевих ТОП-7 питань розвитку легкої промисловості визначених Всеукраїнським З’їздом легкої промисловості пропозиції. По між інших, одним із результатів роботи Асоціації «Укрлегпром» в даному напрямку є прийняття ЗУ щодо уніфікації митних ставок на текстильну сировину гр.50-59, норми якого вже діють з 1 липня 2021р. Загалом, Тетяна Ізовіт вкотре вказала та необхідність підтримки у прийнятті галузевих ініціатив на регіональному рівні.
«Відсутність кваліфікованих кадрів, недосконалість митного законодавства. Засилля секонд-хенду, який просто вбиває вітчизняну легку промисловість. Відсутність замовлень від місцевих підприємств (наприклад, промисловці закуповують спецодяг для робітників в інших регіонах). Низька конкурентоспроможність у зв’язку з наявністю на ринку контрафактної продукції. Це те, що найбільше гальмує сьогодні розвиток легкої промисловості на Дніпропетровщині. Одним словом, працювати є над чим.
Для нас надважливо почути про проблеми бізнесу з перших вуст. Адже процвітання бізнесу неминуче веде до процвітання добробуту області та всіх її громадян»- підсумував Орлов В.В.
Також в рамках заходу презентовано проєкт: «Підтримка економічного розвитку жінок та внутрішньо переміщених осіб в Україні» (SEW Ukraine), що реалізується Канадською фундацією кооперативного розвитку CDFCanada та підписано Меморандум про співпрацю між Дніпропетровською ОДА, Благодійною організацією «Всеукраїнський благодійний фонд «ГОРЄНІЄ» та CDFCanada.
«Метою меморандуму є співпраця задля підвищення рівня економічного благополуччя вразливої категорії жінок та передбачає підтримку жіночих бізнес-ініціатив. Одним із пунктів документу про співпрацю є сприяння їх роботі у галузі легкої промисловості. Адже саме тут можна говорити про розширення робочих місць»,- зазначив Орлов В.В.