18 квітня на ресурсах Прозорро відбувся вебінар «Закупівлі речового майна для потреб оборони» за участі представників Мінекономіки, які показали детальний алгоритм проведення рамкових угод, поділилися планами на подальший розвиток цього інструменту та надали рекомендації замовникам на прикладах уже оголошених рамкових угод.
Крім того, спікерами вебінару стали представники Асоціації «Укрлегпром», які поділилися особливостями виробництва та постачання речового майна, що буде цінно врахувати оборонним замовникам.
Заступниця міністерки економіки Надія Бігун під час вступного слова зазначила, що відповідно до постанови №1275, з 1 січня при закупівлі цілої низки товарів – форми, взуття, рюкзаків, підсумків тощо – оборонні замовники мають використовувати інструмент рамкових угод для потреб оборони. Мета цих змін – залучити українських виробників легкої промисловості до виконання замовлень від нашого сектору оборони, а також допомогти оборонним замовникам налагодити стабільне постачання речового майна. При цьому основним пріоритетом є розвиток вітчизняного виробника та незалежність від імпорту. Лише такий підхід дозволить бути конкурентними та зберегти здорову економічну ситуацію.
Майоренко Вікторія – відповідальна фахівчиня за новий напрямок оборонних закупівель департаменту сфери публічних закупівель та конкурентної політики Мінекономіки зробила зрозумілу і чітку презентацію алгоритму проведення рамкових угод для потреб оборони, розповіла про подальший розвиток рамкових угод, переваги механізму та надала рекомендації державним замовникам.
Президентка-голова правління Асоціації «Укрлегпром» Тетяна Ізовіт в своїй доповіді вкотре нагадала, що підприємства галузі максимально переналаштували потужності на виготовлення речового майна ще у 2022 році, а вирішальним фактором для сталого забезпечення силових відомств та інших замовників є завчасне планування і укладання договорів постачання.
Не є секретом, що для запуску виробничих процесів підприємствам легкої промисловості необхідно від 3-х до 6 місяців через наявну імпортозалежність від сировини та матеріалів для виробництва готової продукції, а номенклатура Міноборони, наприклад, – це сотні найменувань різноманітного асортименту продукції. Це ж стосується і інших відомств.
Діалог про це Асоціація розпочала ще влітку минулого року, тим паче, майже наполовину зменшились європейські замовлення на виготовлення цивільного одягу і взуття через військові ризики. Зараз завантаженість підприємств сягає всього 50-60%. Тобто, у галузі наявна можливість для повного забезпечення потреб.
Зараз ми можемо спостерігати поступове включення відомств до системи рамкових угод – на порталі Прозорро наявні оголошення від Держприкордонслужби, Нацгвардії, Нацполіції, військових частин тощо.
Оскільки дана постанова не зовсім враховує вимоги та реалії воєнного стану, і специфіку виробництва в легкій промисловості – у багатьох учасників ринку з обох боків виникають складнощі з її використанням, а подекуди і нерозуміння механізму її дії. Отже ми маємо зробити все необхідне разом із Замовниками, Мінекономіки, щоб якнайшвидше провести закупівлі і не допустити засилля імпортного речового майна.
Представники підприємств – учасників Асоціації «Укрлегпром» Поплавський Леонід – ТОВ «ВО «Харків», Гладкий Сергій – ТОВ «Олтекс», Жученко Олександр – ТОВ «ВЕНЕТО», Федоров Юрій – ТОВ «Харківський завод засобів індивідуального захисту» розповіли про свій власний досвід роботи за рамковими угодами та про основні проблеми, що виникали в процесі. Серед яких – строки необхідні на планування виробництва, закупівлю матеріалів та виробничий цикл, створення для учасників рівних умов до наявних замовлень, обтяжені документами кваліфікаційні критерії та подекуди недоцільне застосування договірного забезпечення.
Усі слухачі мали можливість задати питання учасникам заходу.
Прослухати повністю вебінар ви можете за посиланням https://fb.watch/j_sH1mIVXu/ на сторінці Прозорро в мережі фейсбук.
Закупівлі речового майна для потреб оборони (1)